Balatoni legendák: Sió, az átok sújtotta tavi tündér

Balatoni legendák:  

Sió, az átok sújtotta tavi tündér

 

Ezt a balatoni regét, ami a balatonfüredi gyógyító forrásokról szól, először Fáy András örökítette meg 1836-ban. 


Egyszer volt, hol nem volt, élt a Balatonnál egy tündér, Sió. Sió, persze egy csodaszép tündérlány volt, még a tündérek között is a legszebb, elcsavarta hát minden féri fejét, akivel csak találkozott. A rajongás és a könnyű siker azonban sajnos túl elbizakodottá, önhitté és gőgössé tette, egyiküket sem volt képes szeretni, csupán játszott velük, jól szórakozott rajtuk, bánatukon. Senkivel nem tett kivételt, még a Bakony erdejében élő varázsló, Kamor fiával sem, sőt még ki is használta őt, egy napon kérte bizonyítsa be, hogy szereti, mégpedig azzal, hogy hoz neki hársfavirágvizet a Bakony legmeredekebb ormairól, hadd locsolgathassa vele szőke fürtjeit.


Kamor fia, mindent kockára téve, meg is szerezte, amit a tündér kért, de a tündérhez közeledve arra lett figyelmes, hogy egy másik fiút szédít, ennek hatására pedig annyira szomorú lett, hogy nyomban levetette magát a Tihanyi szikláról és szörnyet is halt. Gondolhatjátok, hogy az öreg varázsló egyből a bosszút forralta bánatában. Kitervelt egy tervet: öreg pásztor képében látogatta meg a mit sem sejtő tündért, azt mondta, ő hozta el a hársfavirágvizet, amit szerelmese küldött, mikor Sió kinyitotta az üvegcsét, nem egészen azt kapta, amire számított, ugyanis nem a nedű volt benne, hanem ennél sokkal rosszabb.


Amint felnyitotta Sió tündér az üvegcsét, kígyók lepték el csodaszép arcát, a varázsló átka így szólt: „hófehér nyakát ölelő aranyló tincseit addig vissza nem kaphatja, amíg az igaz, szívből jövő szerelem, melyet annyiszor kigúnyolt, fel nem oldozza.” Sok csalódás és viszontagság után végül egy ifjú szerelmespár, Helka és Kelén váltották meg őt visszataszító hajkoronájától egy aranyszőrű bárány gyapjával, békét kötnek, és a tündér örömében Füredre terelte vizeinek legjótékonyabb áramlatait is; abban a percben, azon a vidéken fakadtak föl a gyógyító források.

/Forrás: magyarorszagom.hu/

A kép illusztráció



Megjegyzések

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Erdős Sándor:A bátor nyúl ( Vers )

Erdős Sándor:A zsiráf nyaka ( Vers )

Erdős Sándor - A fázós kismadár

Az izé ( Vers )